Kościół w Komorowicach

Parafia pw. Świętego Jana Chrzciciela znajduje się w Komorowicach, od 1977 roku dzielnicy Bielska-Białej. Wcześniej była to samodzielna miejscowość leżąca po obu stronach rzeki Białej (w związku z tym podział na: Komorowice Krakowskie i Śląskie), której historia sięga schyłku XIII wieku.

Drewniany kościół

dawny kosciol
dawny kosciół

O samych Komorowicach powstanie oddzielny artykuł, więc tutaj chcemy się skupić na samym obiekcie sakralnym, jakim jest wspomniany rzymskokatolicki kościół. Przełomowy jest rok 1471, kiedy to król Polski Kazimierz Jagiellończyk przekazał Komorowice Polskie magnackiej rodzinie Komorowskich z Żywca. Za ich sprawą powstał tutaj zbór kalwiński, który zlikwidowano w 1658 roku. Sam kościół rzymskokatolicki erygowano w 1493 roku i do parafii należały: Hałcnów, część Bestwiny oraz leżące za granicą Komorowice Niemieckie i część Czechowic. Wtedy to właśnie wybudowano w stylu sląsko-małopolskim drewniany kościół pw. Świętego Jana Chrzciciela. W kolejnych latach właścicielami byli Hałcnowscy i Drohojowscy herbu Korczak. Początkiem XVII wieku w kościele pojawiły się organy oraz działalność rozpoczął miejscowy chór. Pojawił się także nowy dzwon i rozbudowana została wieża. W kolejnych latach powódź do konała tutaj zniszczeń i około 1766 miała miejsce kolejna renowacja.

Dzieje nowego kościoła

Od 1526 roku dobrami zarządzali Habsburgowie i tak było do I wojny światowej. Karol Habsburg z Żywca posiadał Komorowice od początku XIX wieku aż do 1925 roku. Rok 1921 był czasem budowy nowego kościoła w tym samym miejscu i po dziesięciu latach powstał obiekt, który możemy podziwiać obecnie. W trakcie II wojny światowej była to ostoja polskości, Niemcy pozwolili na odprawianie nabożeństw w języku polskim. W 1945 roku, gdy utworzyli Ostrzał artyleryjski zniszczył dach, witraże i okna. Armia czerwona z kolei urządziła tu skład amunicji i zdewastowała obiekt.

Siła żywiołu

Drewniany poprzednik obecnego kościoła trafił w 1949 roku do Woli Justowskiej, która jest dzielnicą Krakowa i tam pełnił funkcję obiektu miejscowej parafii. Miał być obiektem wchodzącym w skład projektowanego Muzeum Budownictwa Drewnianego i stanął obok XVI wiecznego kościoła Matki Bożej Królowej Polski. Niestety ten projekt nigdy nie został zrealizowany, a cenny zabytek spłonął w 2002 roku.

W 1968 roku nowy kościół odwiedził kardynał Karol Wojtyła, który był biskupem krakowskim. Podczas swojej posługi pasterskiej i kanonicznej przybył tutaj jeszcze kilkakrotnie w latach siedemdziesiątych.

Monika Pawlak

źródło:

[1] http://www.komorowice.bielsko.pl + zdjęcie starego kościoła

Świętego Jana Chrzciciela 14, Bielsko-Biała, województwo śląskie, Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.