Kościół w Gutach, a właściwie to co po nim pozostało

W ubiegłym roku dokładnie na początku czerwca zwiedzaliśmy okolice Beskidu Morawsko-Śląskiego i dotarliśmy do Trzyńca – miasta, którego historia ma polskie i czeskie korzenie. W końcu to Śląsk Cieszyński i obecnie tak zwane Zaolzie 🙂 Pozamiejska gmina Guty, która jest nieco oddalona od Starego Miasta zachwyca wiejskim klimatem. Stąd można np. zaplanować wycieczkę na charakterystyczny szczyt Jaworowego Wierchu, pod którym znajduje się także schronisko.

To właśnie tutaj zatrzymaliśmy się, by zobaczyć tak reklamowany w przewodnikach drewniany kościół Opatrzności Bożej. Były tutaj odprawiane były Msze święte na przemian w czeskim i polskim języku. Proboszczem jest polski kapłan – Kazimierz Płachta. Podczas tej wycieczki zwiedziliśmy jeszcze m.in. morawskie Hodslavice – zapraszamy także do relacji.

drewnianykosciol

Kościół w Gutach i cmentarz

Niestety nie udało się wejść do środka, gdyż drzwi były zamknięte, a zawsze lubimy zobaczyć, jak wygląda wnętrze, by zrobić kilka ujęć na pamiątkę. Mimo wszystko udało nam się wykonać kilka zdjęć samej bryły kościoła dookoła i z myślą, że jeszcze tu wrócimy, aby zobaczyć ołtarz oraz wszystko to, co kilka lat temu przeszło generalny remont za miliony koron. Niestety kilka tygodni później doszło do podpalenia kościółka (w nocy z 1 na 2 sierpnia 2017 roku), który w wyniku tego doszczętnie spłonął.

Nastoletni podpalacze

Sprawcami okazali się chłopcy w wieku około 17 lat, których dość szybko ujęto. W wyniku podpalenia do dzisiaj ocalał tylko drewniany krzyż, który był w bardzo bliskim sąsiedztwie kościoła i dotąd nosi pewne ślady styczności z wysoką temperaturą, gdyż jak widać, jest nieco nadpalony.

Dookoła kościoła był cmentarz, który stoi do dziś, gdyż nie ucierpiał. Patrząc na nagrobki widać, że większość nazwisk jest polskich (co zresztą zauważyliśmy przed rokiem).

Niestety już go nie ma

Drewniany kościół w Gutach był najstarszym takim obiektem sakralnym w regionie i został – wybudowany przez ewangelików w 1563 roku, którzy użytkowali go do 1654 roku. W trakcie prześladowań protestantów przejęli go katolicy, którzy do obecnych czasów go użytkowali. Dzisiaj możemy jedynie przeczytać informacje na stronach internetowych i w książkach, że kościół ten miał charakterystyczne cechy rodem z okresu średniowiecza. Były to ołtarze, malowidła i figury, które miały kilkusetletnią historię.

poporzaze

Planowana jest odbudowa

Obecnie nie ma śladu po świątyni, która stała tu przez czterysta lat. Istnieją jednak plany związane z jej odbudową, jednak potrzeba na to wiele środków pieniężnych. Teren jest ogrodzony i jak widać stoi tutaj zadaszony ołtarz drewna, gdzie odprawiane są msze.

Monika Pawlak

Aktualizacja: Kościół został odbudowany! Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule.

739 55 Trzyniec, Czechy

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.