Drewniany kościół św. Fryderyka w Bílej

W miejscowości Bílá (powiat Frydek-Mistek) w Beskidzie Morawsko-Śląskim na terenie historycznych Moraw znajduje się drewniany Kościół św. Fryderyka (czes. Kostel svatého Bedřicha). To jedyny kościół w typie kościoła słupowego, jaki został wybudowany oryginalnie na terenie Europy Środkowej oraz wpisany na listę zabytków 3 maja 1958 pod numerem 26412/8-613. Zabytek powstał w latach 1873-1875 według projektu
radcy budowlanego Antoniego Kybasty. Ufundował go książę Friedrich Egon von Fürstenberg, arcybiskup ołomuniecki. Jego życzeniem było, by architektura nawiązywała do drewnianych kościołów skandynawskich (tzw. stavkirken). Konsekrowany 3 października 1875 roku.

Przebudowa w XX wieku

W późniejszym okresie, w 1911 roku (inne źródła mówią o dacie 1910) dobudowano do niego wieżę i zakrystię. W środku powstał nowy chór oraz drewniane schody do niego prowadzące. Kościół był wtedy już obiektem parafialnym. Alfred Parma z Frenštátu zaprojektował całe przedsięwzięcie przebudowy. W 1924 roku do kościoła trafiły organy wykonane przez organistę Wojciecha Káša z Brna. Świątynia była także miejscem ślubu czeskiego kompozytora i dyrygenta Rafaela Kubelíka, który spędził w wiosce dzieciństwo.

Kościół św. Fryderyka w Bílej
Kościół św. Fryderyka w Bílej

Na początku kościół był oczywiście mniejszy. Był długi na 14 metrów i szeroki na 10 metrów. Obecne wymiary wynoszą natomiast prawie 30 metrów długości na 12,5 metra szerokości plus wieża wysoka na 25 metrów pokryta dachem i zwieńczona wysoką iglicą. Kalenice baldachimów zdobią rzeźbione stylizowane głowy smoków. Dwuspadowy łamany dach pokrywa nawę. Dach wykonany jest z gontu. Przed wejściem głównym i bocznymi wybudowano przedsionki, które razem tworzą plan krzyża. Główne drzwi wejściowe osadzone są w profilowanym portalu wyznaczonym parami kolumn z kapitelami datowanymi na 1875 rok z drzwiami dwuskrzydłowymi z przeszklonymi tarczami osadzonymi w ołowiu w górnej części i uzupełnione bogatym okuciem.

Grota Maryjna
Grota Maryjna

Ciekawe witraże

Obiekt jest nieorientowany, a jego strop i chór wspiera 16 rzeźbionych kolumn. Ołtarz główny jest w stylu barokowym, a okna zdobi 14 witraży wstawionych w 1954 roku, które przedstawiają stacje drogi krzyżowej. Prezbiterium jest oddzielone półkolistym łukiem triumfalnym, nakryte spadzistym stropem naśladującym pochylenie dachu. Po bokach łuku triumfalnego znajdują się herby fundatora-budowniczego, biskupa ołomunieckiego Fridricha von Fürstenberg oraz arcybiskupstwa ołomunieckiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.