Jurgów – Podspády (PL / SK) z cyklu: Byłe granice krajów [2]

Przejście graniczne, jak wiele jemu podobnych zostało ponownie utworzone 6 grudnia 1996 dla obywateli Polski i Słowacji ze strefy nadgranicznej lub mieszkańców, którzy na czas określony byli tutaj zameldowani. Przekraczanie granicy było także możliwe dla właścicieli ziemskich, którzy mieli tutaj gospodarstwa. Mogli oni przejeżdżać środkami mechanicznymi i niemechanicznymi, jednak pod warunkiem powrotu nimi.

Parę lat przed „Schengen“

Ponad dziewięć lat później, bo 6 stycznia 2006 roku powstało całodobowe przejście drogowe po stronie słowackiej w Podspadach. Dopuszczony był tutaj ruch osobowy i towarowy do 7,5 ton. 21 grudnia 2007 przejście zostało zlikwidowane, gdyż oba kraje weszły do strefy otwartych granic w związku z układem z Schengen.

Obecnie, podczas podróży samochodem, granice są niemal niewidoczne, a o ich przekroczeniu świadczą tablice informacyjne. Płynny ruch jest wielkim ułatwieniem dla wszystkich mieszkańców i turystów. Obecnie przejście graniczne Jurgów – Podspady to kilka niszczejących budynków po stronie polskiej. Widać tutaj także pozostałości po wielu zakrapianych imprezach „turystycznych” 😉 Na jednym z obiektów widnieje tablica, która mówi o funkcjonującej informacji turystycznej, jednak drzwi zamknięte były na głucho, nie wiadomo więc, czy takie biuro w ogóle tutaj działa. Pozostał także rdzewiejący szlaban.
Mimo postępującej dewastacji, jest to miejsce z klimatem. Można na chwilę się zatrzymać, by podziwiać wspaniały widok na Tatry Bielskie.

Tomek

Zachęcamy także do przeczytania 1 części cyklu: https://travelseries.pl/?s=jasnowice

źródło:

[1] http://www.travelport.pl
[2] http://nowahistoria.interia.pl – artykuł Tomasza Basarabowicza

 

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.