Jak dobrać buty trekkingowe dla siebie?

Liczba miłośników górskich wycieczek rośnie z roku na rok. Turystów można spotkać zarówno w niższych partiach gór, jak i na szlakach wysokogórskich. Odpowiedniego sprzętu do takiej formy rekreacji nie brakuje. Specjalne sklepy z odzieżą, obuwiem trekkingowym, sprzętem i akcesoriami oferują wszystko, co może być potrzebne zarówno początkującemu, jak i doświadczonemu turyście. Pytanie tylko, jak odnaleźć się w gąszczu ofert i jak dobrać buty trekkingowe dla siebie?

Sprawdzamy rozmiar obuwia

Najlepiej wybrać się do stacjonarnego sklepu i skorzystać z porady pracujących tam sprzedawców, wśród których nie brakuje entuzjastów tej formy aktywności. Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę, chcąc dokonać udanego zakupu?

Dopasuj obuwie do miejsca, w którym się będziesz poruszać

  • dla początkującego turysty, który zamierza spędzić np. weekend w niższych partiach gór, jak Beskidy czy Bieszczady, najlepsze będą buty niższe (z reguły sięgające niewiele ponad kostkę) i mniej sztywne. Ważne, aby dobrze trzymały i stabilizowały kostkę.
  • dla doświadczonego turysty, który planuje wycieczkę wysokogórską, np. w Alpy, dobrym wyborem będą buty wyższe i sztywniejsze, które skutecznie ochronią przed chłodem, ustabilizują stopę i pozwolą na ewentualne założenie raków.

Jak dobrać rozmiar butów trekkingowych?

Czy buty trekkingowe powinny być większe? Zdecydowanie tak. Buty należy przymierzać do grubszych skarpet, które później będą noszone (podobnie skarpety warto dobrać z pomocą sprzedawcy, w zależności od tego, jakiego rodzaju wycieczki planujesz).

Aktualny rozmiar butów w góry powinien stanowić jedynie punkt wyjścia do poszukiwań najwygodniejszego obuwia dla siebie, gdyż po pierwsze będzie się on różnił w zależności od producenta, a po drugie będzie inny niż butów, które nosimy na co dzień. Ważne, by obuwie nie było ani za małe, ani zbyt ściśle dopasowane do śródstopia. W przeciwnym razie może powodować bolesne otarcia. Zakłada się, że dobrze dobrany but to taki, w którym pozostaje około 1 cm wolnej przestrzeni. Można to ocenić, przesuwając stopą do przodu i sprawdzając, czy zostało trochę luzu w okolicach pięty.

Dobre obuwie musi być wygodne

Kiedy już wiemy, jak dobrać rozmiar butów trekkingowych, przychodzi czas na sznurowanie. But musi dobrze trzymać kostkę, by zapewnić stabilizację, ale nie może powodować dyskomfortu. Podobnie język obuwia nie może uciskać podbicia. W butach trekkingowych mamy się czuć pewnie i wygodnie. But nie może być za duży (zwłaszcza jeśli będziemy wędrować po kamienistym terenie), aby nie stwarzać ryzyka poślizgnięcia się na nierównościach.

Czas na wypróbowanie obuwia

Kiedy but jest już ubrany i zasznurowany, to czas, by sprawdzić, czy zapewnia wygodę w czasie chodzenia. Kluczowe pytania, które trzeba sobie zadać to: Czy:

  • kostka jest dobrze trzymana?
  • pięta jest ustabilizowana?
  • palce nie dotykają przodu obuwia?
  • w czasie chodzenia nie pojawia się ucisk?

Odpowiedzi na te pytania dadzą nam obraz tego, czy buty w góry zostały właściwie dobrane.

Buty trekkingowe – zakupy online

Jeśli mamy niewiele czasu wolnego, a od najbliższego sklepu z odzieżą górską dzieli nam spora odległości, to warto rozważyć zakupy w Internecie. Wbrew temu, co niektórzy twierdzą, wcale nie jest to bardzo trudne zadanie.

Przede wszystkim przepisy prawne chronią konsumenta i dają mu możliwość zwrócenia sprzedawcy towaru kupionego przez Internet. Najczęściej zwrot powinien nastąpić w terminie 10 dni od daty otrzymania przesyłki, a same buty nie mogą być noszone (oczywiście poza przymierzaniem ich). Poza tym, często można skorzystać z porady online. Osoby, które zajmują się obsługą sklepu internetowego, niejednokrotnie same są pasjonatami sportu. Takie osoby mogą np. zaproponować modele obuwia do wyboru. Pytanie tylko, czy da się właściwie dobrać rozmiar obuwia na odległość? Od razu odpowiadamy: oczywiście, że tak. Trzeba tylko pamiętać o kilku rzeczach.

Jak dobrać buty  w góry przez Internet

Zmierz długość stopy. Najlepiej stawiając nogę na miarce, która będzie leżeć na podłodze i dotykać wyższego mebla. Należy ustawić stopę tak, by dotknąć jego ścianki, a następnie sprawdzić pomiar pod dużym palcem u nogi.

rozmiar stopy

Sprawdź długość wkładki. Po kilku latach korzystania z butów trekkingowych w naturalny sposób będzie widać ślady zużycia. Chcąc wymienić je na nowe, można sprawdzić także długość wkładki noszonego obuwia. Ta wskazówka dotyczy oczywiście osób dorosłych, bo w przypadku dzieci i młodzieży, którym stopa cały czas rośnie, znacznie lepiej dokonać pomiaru stopy.

rozmiar wkładkiKupujemy buty w góry

Kiedy paczka do nas dotrze, czas przymierzyć buty. Tutaj praktyka  jest ta sama jak w przypadku kupowania butów stacjonarnie. Najlepiej nie odkładać tego w czasie, by w razie niedopasowania móc dokonać zwrotu lub wymiany w terminie 14 dni. Ewentualne uwagi trzeba zgłosić sprzedawcy, by łatwiej dobrać właściwe obuwie dla siebie. Pamiętaj, że buty trekkingowe, to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego turysty, dlatego warto poświęcić trochę czasu na ich wybór!

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.