Dziewiętnastowieczny dworzec w Chybiu

Dzisiaj dworzec kolejowy w Chybiu stoi zamknięty, podzielił losy wielu innych stacji i dworców w Polsce. Pociągi (Koleje Śląskie, wcześniej Przewóz Regionalny) nadal tędy kursują, choć najczęściej są to towarowe wagony z węglem. Składy osobowe jeżdżą tędy już rzadziej niż w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Mimo tego faktu chętnych na przejażdżkę kolejową nie brakuje.

Dworzec w Chybiu niestety zamknięty

Ruch turystyczny na trasie Katowice – Wisła Głębce przez Skoczów wciąż rośnie, co jest widoczne na nowym Dworcu PKP w Katowicach. Niestety na stacji w Chybiu w 2010 roku zamknięto kasy biletowe. Stacja kolejowa w przeciągu swojego istnienia miała różne nazwy: Chyby, Chybi oraz Chybie.

dworzec

Stacja Kolejowa w Chybiu powstała na przełomie lat 1855-1856 na odcinku Cesarsko-Królewskiej Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda. W skrócie można powiedzieć, że z Chybia można było się dostać bezpośrednio do Wiednia. Budynek dworca oraz jego bocznice pochodzą właśnie z czasów C.K.

Rozwój Chybia i okolic

Kolejnym ważnym wydarzeniem było zbudowanie w 1884 roku naprzeciwko stacji cukrowni. Zgodę na budową dała Komora Cieszyńska. Było to bardzo ważne miejsce dla mieszkańców okolic Chybia i Strumienia. Zakład funkcjonował do 2009 roku, kiedy to został zamknięty. Cukrownia i dworzec w czasach swojej świetności mocno przyczyniły się do rozwoju Chybia i okolic.

Sama stacja kolejowa w Chybiu stopniowo się rozwijała, a następnie połączono ją ze Strumieniem i Drogomyślem szlakami wąskotorowymi. W dwudziestoleciu międzywojennym z Chybia poprowadzono szlak kolejowy do Pawłowic Śląskich i dzięki temu można było łatwiej dostać się m.in do Skoczowa. Na stacji funkcjonuje siedem torów plus tory postojowe. Mieszczą się tutaj dwa perony i cztery krawędzie peronowe.

Monika

źródła:

[1] Marcin Żerański: Śląsk Cieszyński. Od Bielska-Białej do Ostrawy. Cieszyn: Pracownia na pastwiskach, 2012, s. 82. ISBN 978-83-933109-3-7.
[2] http://kolejcieszyn.pl/191.php?s=chybie (23.06.2018)

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.