Drewniany kościół św. Klemensa Papieża w Miedźnej

Miedźna znajduje się na Górnym Śląsku, niedaleko granicy z Małopolską, między Pszczyną, Wolą, Brzeszczami i Bestwiną. W samym centrum ulokował się drewniany kościół św. Klemensa Papieża z XVII wieku, który powstał w miejscu poprzedniej świątyni, istniejącej tutaj od 1326 roku (pierwsza pisemna wzmianka o istnieniu Parafii Miedźna z 1326 roku sporządzona została przez księdza Andrzej de Verulis z Biskupstwa Krakowskiego, który
wymienił ją wykazie parafii zobowiązanych do Świętopietrze wynoszącego 4,5 skojca). Proboszczem był wtedy Bernhard.

W 1721 za czasów proboszcza Andrzeja Rozmusa Zabrzeskiego roku został przedłużony przez rozbudowę nawy i połączenie z istniejącą osobno dzwonnicą, gdyż nie mieścił wszystkich wiernych, a budowla była w bardzo złym stanie. Kolejna przebudowa miała miejsce w 1859 roku, z kolei w 1943 roku Niemcy zarekwirowali trzy dzwony. W 1981 roku miała miejsce wymiana gontów dachu, a w 2012 roku był remont. Jest to największy kościół drewniany na Ziemi Pszczyńskiej i znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Parafia z kościołem istnieją w tym miejscu od ponad 700 lat. Jest to rzymskokatolicka świątynia, jednak należy pamiętać, że w XVI wieku znalazła się ona na dłuższy czas w rękach ewangelików.

travelseries miedzna01
bok

Budynek kościoła w Miedźnej

Kościół jednonawowy o konstrukcji zrębowej jest orientowany. Prezbiterium jest zamknięte prostokątnie i zwrócone jest ku wschodowi. Jest mniejsze od nawy, a zakrystia przylega z boku od północy. Przy nawie są dwie małe kruchty, które wieńczą gontowe hełmy cebulaste. Nawa jest przykryta stropem płaskim z imitacją kasetonów. Wieża świątyni jest konstrukcji słupowo-zastrzałowej, a izbica posiada ściany pochylone ku górze, gdzie jest barokowy hełm baniasty z latarnią, pokryty gontem. Kościół poryty jest dachem dwukalenicowym także pokryty gontem z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę.

Wnętrze świątyni

Wewnątrz kościoła ściany prezbiterium i nawy obite są tarcicą. W nawie strop płaski z dekoracją kasetonową zrozetami i symbolami chrześcijaństwa, a w prezbiterium sklepienie kolebkowe z wizerunkiem Wniebowstąpienia Marii i postacie czterech Świętych. Prezbiterium jest oddzielone od nawy tęczą i przykryte pozornym sklepieniem z zachowaną XIX wieczną polichromią, którą Marian Konarski przemalował w 1986 roku. Chór muzyczny został wsparty na sześciu kolumnach z parapetem o prostej linii i z prospektem organowym. Podłoga jest z desek. W środku także dwa konfesjonały.

travelseries miedzna13
wnętrze

Ołtarz główny i ołtarze boczne

Ołtarz główny jest w stylu późnobarkowowym z pierwszej połowy XVIII wieku, zdobiony bogatą polichromową snycerką z wizerunkiem papieża św. Klemensa przysłanianym XIX-wiecznym obrazem Madonny. W świątyni są także trzy ołtarze boczne również z XVIII wieku. Jeden z nich umiejscowiony jest przy lewej ścianie, z obrazami – barokowym ze św. Izydorem (w zwieńczeniu), rzeźbami świętych i obrazem z XIX wieku. Kolejne dwa ołtarze boczne są przy prezbiterium, z których lewy od strony Ewangelii zawiera rzeźby m.in. śś. Józefa i Anny, obraz z XVIII wieku Matki Boskiej z Dzieciątkiem (pozłacany, wcześniej miał kształt owalny, później dorobiono dolną część sukienki) i obraz (w zwieńczeniu) z XIX wieku z wizerunkiem św. Franciszka. Prawy posiada z kolei rzeźby śś Piotra i Pawła, Jadwigi i Józefa oraz obraz (w zwieńczeniu) św. Antoniego z Dzieciątkiem.

Pozostałe wyposażenie

W stylu barokowym jest chrzcielnica oraz ambona z XVIII wieku z namalowanymi wizerunkami Ewangelistów, Chrystusa Siewcy i Chrystusa Błogosławiącego. Kropielnica jest kamienna, a ława kolatorska pochodzi z XVIII wieku. We wnętrzu jest także kopia witrażu gotyckiego ze sceną Ukrzyżowania z połowy XV wieku (oryginał znajduje się w
Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach). Poza tym Stacje Drogi Krzyżowej są z przełomu XVIII i XIX wieku, obrazy z XIX wieku (m.in. Król Dawid, św. Jadwiga, Śmierć św. Józefa), przenośne, dwustronnie malowane obrazy w rokokowych ramach z obrazami z XIX wieku. (feretrony) oraz rzeźby barokowe.

travelseries miedzna17
soboty

Na zewnątrz obiektu

Obiekt otaczają soboty (niskie podcienia wsparte na słupach i przykryte jednospadowym dachem, na całym obwodzie lub jego części, o konstrukcji słupowej, w dolnej części zazwyczaj odeskowane lub odgrodzone balustradą), a powyżej ściany są oszalowane w dolnej części i wsparte na słupach z mieczami. Ogrodzenie jest drewniane z kamiennymi słupami. Ogrodzenie jest drewniane z kamiennymi słupami.

GPS:
49°59‘ N, 19°04‘ E

Źródło:

[1] http://www.kosciolydrewniane.pl/pages/drewniane/miedzna.html
[2] http://www.kosciolydrewniane.eu/miedzna
[3] https://miedzna.wiara.org.pl/

Kościół pw. Świętego Klemensa Papieża w Miedźnej, Wiejska, Miedźna, gmina Miedźna, powiat pszczyński, województwo śląskie, 42-227, Polska

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.