Wypoczynek na mazurach. Co warto zobaczyć?

Mazury to ponad trzy tysiące jezior, olbrzymia baza turystyczna i piękna przyroda. Kraina tysiąca jezior to przede wszystkim raj dla wodniaków. Mazurskie jeziora wielokrotnie połączone są ze sobą rzekami i kanałami. To pozwala na łatwe i komfortowe zwiedzanie tych regionów. Wodniacy powinni przede wszystkim zwiedzić Mikołajki. Ta miejscowość stała się znana po I wojnie światowej. Wtedy to doceniono jej zalety jako letniska. W szczycie sezonu w Mikołajkach możemy natknąć się na wiele imprez, festiwali i spotkań kulturowych. Nie brakuje tu hoteli, restauracji, barów, kiosków z pamiątkami i sklepików. Jeśli chcemy zwiedzić Mazury i trafimy na Mikołajki, to postarajmy się, aby był to ten czas, gdy odbywa się festiwal Króla Sielaw, Festiwal Piosenki Żeglarskiej czy Szanty. Dodatkowo Mikołajki to doskonała baza na wodniaków i tu możesz zostawić swój sprzęt pływający, aby ruszyć dalej w poszukiwaniu mazurskich wrażeń.

Popielin, Wojnowo, Śniardwy

Nad Śniardwami znajdziesz na przykład rezerwat koni. Same Śniardwy są warte obejrzenia, nazywane jest “morzem Mazur”. W Popielinie nad jeziorem biegają tabuny koników. Można je spotkać w czasie spaceru jedną z dwóch wytyczonych tu ścieżek przyrodniczych. Inne koniki mieszkają w zagrodach, ale na naprawdę dużych terytoriach. Zwierzęta te są pozytywnie nastawione do turystów, można na nich pojeździć. Kolejną atrakcją jest wieś Wojnowo. Specyfiką tego miejsca jest to, że założyli ją prześladowani w Rosji staroobrzędowcy, filiponi, wyznawcy prawosławia, którzy nie zaakceptowali reform ogłoszonych w 1652 roku przez patriarchę Nikona. Filiponi byli buntownikami, którzy za wszelką cenę chcieli zachować swoje dawne obrzędy. Pozostali im wierni aż do końca. We wsi pozostała olbrzymia ilość pamiątek po dawnych mieszkańcach. Drewniane chałupy, cerkiew prawosławna z cebulastymi kopułami, zespół klasztorny starowierców z maleńką molenną.

Jeśli chcemy powrócić na wodę, to doskonałym pomysłem jest spływ kajakowy rzeką Krutynią. To wedle wielu jeden z najpiękniejszych szlaków wodnych w Europie Spływa odbywa się na długości, stu kilometrów. Płyniemy przez Puszcze Pilską i Mazurski Park Krajobrazowy. Rzeka nosi miano Perły Mazur, Królowej Nizinnych Rzek, Magicznej Wstęgi. Spływ kajakowy Krutynią wiedzie wśród mokradeł, przepastnych mazurskich lasów i stromych wzgórz morenowych. Sama rzeka jest porośnięta z obu brzegów liściastym lasem i jest stosunkowo płytka. Głębokość Krutyni wynosi 1,5-2,5 m do 3,7 m, dno porośnięte jest wodorostami i liliami wodnymi. Można w niej spotkać wiele gatunków ryb i raki, dzięki którym woda jest czysta. Dlatego też rzeka ta jest rajem dla wędkarzy. Spływ nią to jeden z najlepszych i najbardziej komfortowych sposobów, żeby zwiedzić przyrodniczą część mazur. Oprócz wspomnianych wyżej atrakcji warto też zobaczyć wojskową kwaterę Hitlera w Kętrzynie oraz zwiedzić wiadukty w Stańczykach. Godne polecenia są też Iława, Pisz czy Giżycko.

Artykuł powstał we współpracy z Hotel St. Bruno **** (Hotel na Mazurach)

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.