Jak przebiega proces tłoczenia soków i dlaczego się go robi?

Soki możemy podzielić na te, które są tylko smaczne i na te, które są smaczne i zdrowe zarazem. Dzisiaj skupimy się na tych drugich, czyli na sokach tłoczonych. Dlaczego właśnie one są zdrowe i jak przebiega proces tłoczenia?

Soki tłoczone łatwo poznamy przez ich konsystencję. Są cięższe niż zwykłe soki kartonikowe, mętne i z osadem na dnie. To dobry znak i wynika z tego, że w takim soku jest nie tylko wyciśnięty z warzyw i owoców sok, ale także miąższ, w którym również jest mnóstwo wartości odżywczych, jakie warto wykorzystać.

Dlaczego tłoczy się soki?

Częściowa odpowiedź na to pytanie już nam się wyłoniła. Poprzez tłoczenie soków można w pełni wykorzystać wszystko, co znajduje się w warzywach i owocach. Taki sok zawiera m.in. dużo błonnika, czego w soku z sokowirówki brakuje. Ponadto sok tłoczony jest bardzo sycący i może nie tylko stanowić jedną z zalecanych dziennych porcji warzyw i owoców, ale również ograniczyć ochotę na podjadanie. To idealna propozycja dla tych, którzy nie potrafią zjadać dużo surowych warzyw i owoców albo wypijać 2-3 litry wody dziennie. Soki tłoczone są smaczne i zdrowe, a jak wygląda proces ich produkcji?

Jak powstają tłoczone soki?

Pracownicy dobrej tłoczni wiedzą, w jakich okresach warzywa i owoce są dojrzałe, smaczne i mają najwięcej witamin. To właśnie wtedy je zbierają i selekcjonują, by do soków trafiały tylko zdrowe i jędrne produkty. Następnie wszystkie owoce i warzywa dokładnie się myje i przechodzi do tłoczenia. Na tym etapie składniki są przecierane przez duże sito. Później trafiają do opakowań o różnej objętości i poddaje się je pasteryzacji.

Bardzo ważne jest to, by zarówno tłoczenie, jak i pasteryzacja odbywały się na zimno. Podczas obróbki termicznej i oddziaływania wysokich temperatur wiele witamin uległoby uszkodzeniu. Z tego względu w tłoczniach stawia się na produkcję na zimno. Soki pasteryzuje się jedynie do temperatury 78 stopni i to tylko przez parę sekund. Następnie sok się schładza. Dzięki temu jest on zabezpieczony przed psuciem się, a jednocześnie zawiera wszystkie witaminy, jakie znajdowały się w produkcie wykorzystanym do produkcji soku.

Z jakich owoców i warzyw tłoczy się soki?

Wybór jest bardzo duży, dlatego przed zakupem możemy zastanowić się nad swoimi preferencjami i zapotrzebowaniem na poszczególne składniki odżywcze. Popularnością cieszą się na przykład soki jabłkowe, jabłkowo-marchewkowe, marchewkowe, pomidorowe, truskawkowe, wiśniowe, z czarnej rzepy, buraków, aronii i wielu innych. Jeżeli mamy w domu wyciskarkę wolnoobrotową, to możemy sami z naszymi smakami eksperymentować. Jednak kiedy takowej nie mamy, brakuje nam czasu bądź nie mamy dostępu do owoców z sadu, to możemy pozostać przy produktach kupnych, ale zwracajmy uwagę, co ląduje w sklepowym koszyku. Wtedy skupiamy się tylko na tych opakowaniach, których skład jest bardzo krótki, na liście składników znajdują się same produkty naturalne, a dodatkowo jest informacja o tym, że tłoczenie i pasteryzacja były na zimno.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z naszatlocznia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.