Rodzaje siodełek rowerowych – jakie siodełko wybrać?

Świat rowerowy obfituje w szereg różnorodnych elementów wyposażenia do rowerów, które powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb i wymagań kolarza, Jednym z najbardziej istotnych komponentów są siodełka rowerowe, od których odpowiedniego wyboru uzależniona jest komfortowa jazda oraz przyjemność płynąca z jazdy nawet na dłuższych dystansach. Jakie rodzaje siodełek rowerowych dostępne są na rynku i czym kierować się podczas ich wyboru? Wyjaśniamy!

Damskie i męskie siodełka rowerowe

Podstawowy podział siodełek rowerowych dotyczy ich przeznaczenia, ponieważ znaczna cześć modeli dostępnych na rynku dedykowana jest dla konkretnej płci. Wśród dostępnych produktów znajduje się wiele różnorodnych siodełek damskich i męskich, które w zależności od przeznaczenia posiadają nieco odmienny kształt, wyprofilowanie i wymiary. Siodełka dostosowane są do budowy anatomicznej obu płci.

Zasadnicza różnica pomiędzy siodełkami kobiecymi i męskimi polega na tym, że siodełka przeznaczone dla mężczyzn są zazwyczaj węższe ze względu na mniejszy rozstaw kości kulszowych. Niektóre modele siodełek wyposażone są także w dodatkowe wycięcia, które pozwala na wygodne siedzenie.

Rodzaje siodełek rowerowych i ich przeznaczenie

Siodełka rowerowe to elementy, które mogą przyjmować różnorodną formę. W zależności od przeznaczenia możemy wyróżnić, takie rodzaje siodełek jak:

  • Siodełka MTB

Rowery górskie najczęściej wyposażone są wygodne siodełka MTB. Umożliwiają one swobodne przyjmowanie wielu różnych pozycji podczas siedzenia za kierownicą roweru, dlatego doskonale sprawdzają się podczas dynamicznej jazdy i obniżania pozycji.

  • Siodełka szosowe

Siodełka szosowe to propozycja stawiająca przez kolarzem duże pole wybory. Wśród siodełek szosowych można wyróżnić szereg propozycji, takich jak siodełka ściśle szosowe, siodełka endurance, siodełka gravelowe, siodełka przełajowe czy siodełka triathlonowe. Doskonale sprawdzają się one podczas dalekich, trwających kilka godzin tras podczas których wygodne siodełko jest na wagę złota.

siodelkoautordidgeman
Siodełko Autor Didgeman
  • Siodełka BMX

Jazda na rowerach BMX to kolarstwo ekstremalne, dlatego siodełko przeznaczone do tego typu zastosowań powinno być możliwe krótkie i wąskie, tak aby nie przeszkadzało ono podczas wykonywania akrobacji. Siodełka BMX wyróżniają się także wysoka wytrzymałością, dlatego są w stanie przetrwać uderzenia i wypadki.

  • Siodełka miejskie

Rowery miejsce powinny pozwalać na sprawne i wygodne przemieszczania się po ścieżkach, dlatego siodełko do roweru miejskiego są szerokie i miękkie. Dostosowują się one do sylwetki rowerzysty  i zapewniają wygodne ułożenie ciała w trakcie trwania jazdy.

  • Siodełka trekkingowe

Siodełka przeznaczone do rowerów trekkingowych to wygodne modele, które doskonale amortyzują wstrząsy. Podczas wyboru siodełka trekkingowe warto zwrócić szczególną uwagę na dostosowanie go do indywidualnych potrzeb rowerzysty poprzez dopasowanie jego szerokości do rozstawu kości kulszowych.

  • Siodełka crossowe

Siodełka crossowe przypominają swoim wyglądem siodełka do rowerów miejskich. Jednak powinny one być w większym stopniu przystosowane do jazdy w pochylonej do przody pozycji, ponieważ podczas jazdy często siedzi się w bardziej sportowy sposób.

Siodełka rowerowe – jakie wybrać?

Wybór idealnego siodełka wymagania zwrócenia uwagi na jego parametry, takie jak jego szerokość, długość i grubość, a także długość sanek, czyli elementu pozwalającego na przymocowanie do sztycy. Należy przy tym, pamiętać, że wiele zależy od Naszych indywidualnych odczuć oraz budowy ciała. Decydując się na zakup tego typu produktu warto, więc przetestować różne opcje i zdecydować się na wybór optymalnej dla siebie.

Autor
Współautorem publikacji jest sklep internetowy iroman.pl – sklep sportowy m.in. z częściami rowerowymi, odzieżą sportową i odżywkami

 

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.