Jak przygotować się do początku sezonu żeglarskiego?

Przygotowanie do sezonu żeglarskiego kojarzy nam się przede wszystkim z doprowadzeniem do porządku wykorzystywanego wtedy sprzętu. Czy jednak jest to jedyna czynność, jaką należy wykonać, aby mieć świadomość tego, że dobrze wykorzystało się okres przygotowawczy?

Najlepszy czas

Nigdy nie jest za wcześnie na inaugurację przygotowań. Co do zasady więc, im wcześniej z nimi wystartujemy – tym lepiej. Jeśli jesteśmy żeglarzami wyczynowymi lub bardzo zaangażowanymi w ten sport amatorami, nasze zadanie jest łatwiejsze. Z pewnym wyprzedzeniem możemy zaplanować kalendarz startów, dzięki czemu odpowiednio wcześnie wiemy też, w jakim terminie sprzęt musi zostać doprowadzony do stanu zbliżonego do indywidualnego. Amatorzy z reguły łączą sezon z urlopem, jaki są w stanie uzyskać, oni również mogą więc określić, jakie cele chcą zrealizować przed sezonem i ile czasu zajmie im wcielanie ich w życie.

Realna ocena stanu zasobów

Mówienie nie o sprzęcie, ale o zasobach, jakie będą wykorzystywane podczas sezonu żeglarskiego, jest znacznie bardziej uzasadnione niż mogłoby się to nam wydawać. Każdy, kto miał już kontakt z żeglarstwem, miał też z pewnością okazję przekonać się, że choć dobry sprzęt jest ważny, nie rozwiązuje wszystkich problemów, jakie piętrzą się przed żeglarzami. Co zatem składa się na zasoby? Poza sprzętem jest to również baza logistyczna, odpowiednia odzież, transport oraz wszystkie inne elementy niezbędne do tego, aby startować w zawodach lub pokonywać kolejne trasy w tempie odpowiadającym jedynie nam samym.

Tym, czego najczęściej brakuje nam w sezonie żeglarskim, jest czas. Każdy chciałby spędzić go jak najwięcej na jachcie, tymczasem okazuje się, że często nie jest to technicznie możliwe. Warto więc już wcześniej zatroszczyć się o to, gdzie postawimy przyczepę z łodzią, jak dostaniemy się w wymarzone miejsce i jak rozwiążemy kwestie noclegowe wtedy, gdy przyjdzie nam spędzać noc na stałym lądzie. Przygotowanie bazy logistycznej z wyprzedzeniem pozwala nie tylko na ograniczenie do minimum stresu, ale i na spore oszczędności. Odpowiednio wcześnie warto też zadbać o polisę OC i… badania lekarskie. Wielu żeglarzy amatorów kwestionuje konieczność ich wykonywania, nie wolno jednak zapominać o tym, że zdrowie jest zasobem równie cennym, co sprawna łódź.

Zadbaj o siebie

Tu dochodzimy do kwestii, która zasługuje na poświęcenie jej uwagi większej niż ta, jaką zwykle zdobywa, a mianowicie – do inwestowania w siebie. Z pewnym wyprzedzeniem warto przecież nie tylko dokonać przeglądu sprzętu, ale również – zapisać się na basen. Każdy żeglarz powinien świetnie pływać, choćby dlatego, że tylko w ten sposób będzie spełniać wymogi bezpieczeństwa. Pływanie to przy tym znakomity sposób na rozwój mięśni i poprawę kondycji, a zarówno jedno, jak i drugie przyda się, gdy przyjdzie nam walczyć z wiatrem i niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.

Dobrze się ubierz

Z pewnym wyprzedzeniem należy też dokonać przeglądu i ewentualnego uzupełnienia odzieży żeglarskiej. Owszem, można ją kupić także podczas sezonu, ze względów czysto marketingowych jest ona jednak wtedy znacznie droższa. Nie zawsze charakteryzuje ją przy tym oczekiwana przez nas wysoka jakość.

Artykuł powstał przy współpracy ze SklepWind.pl

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.