Proca zabawka z dzieciństwa

Proca kojarzy nam się z biblijną opowieścią o Dawidzie i Goliacie, ale nie tylko. Wiele osób kojarzy ją także z czasami dzieciństwa – kilkadziesiąt lat temu była to bardzo popularna wśród chłopców zabawka. Aby ją wykonać nie potrzeba było żadnych skomplikowanych materiałów: wystarczał tylko grubszy patyk w kształcie litery Y i kawałek gumy przymocowanej do patyka. Do tego wykonanie procy nie wymagało żadnych technicznych umiejętności, mógł ją zrobić każdy, kto tylko znalazł odpowiednio rozwidlony kawałek drewna. Nabojami najczęściej były niewielkie kamyki, ale strzelać można było także na przykład dojrzałymi owocami jarzębiny.

Proca współcześnie

Nikt lub prawie nikt nie bawi się dzisiaj w wykonanie procy. Ci, którzy z tej miotającej broni chcą postrzelać wybierają profesjonalną procę. Chętnie są kupowane zarówno proce o wybitnie rekreacyjnym charakterze, jak i proce myśliwskie i wędkarskie. Budowa tych proc różni się zarówno od tej, którą Dawid pokonał Goliata, jak również od tych, którymi nasi dziadkowie czy rodzice bawili się w dzieciństwie. Spośród różnych rodzajów proc najtańsze są te sportowe. Do tego wyróżniają się one bardzo prostą budową. Są bezpieczne, są idealne podczas weekendowych wypadów za miasto razem z dziećmi. Proce wędkarskie przeznaczone są dla wędkarzy z bardzo dużym doświadczeniem. Nie służą do łowienia ryb, wędkarze korzystają z nich do wystrzeliwania zanęty.

Dobrze dobrana proca umożliwia wystrzelenie zanęty nawet na odległość do 50 metrów. Z uwagi na to, że wędkarze korzystają z bardzo różnych rodzajów przynęty, proce dla wędkarzy umożliwiają wystrzelenie nie tylko proteinowych kulek, ale także na przykład ziaren konopi. Nie każda proca dla wędkarzy doniesie zanętę na odległość 50 metrów. Są i takie, których zasięg wynosi około 30 centymetrów. Ale im zasięg procy jest większy, tym więcej ona waży. Warto więc przed zakupem zastanowić się, jakiej procy tak naprawdę potrzebujemy. Ostatnim rodzajem proc są proce myśliwskie. Wbrew nazwie nie jest ona przeznaczona dla myśliwych. Jest rodzajem procy sportowej, od której różni się przede wszystkim rodzajem zastosowanej gumy. W procach myśliwskich wykorzystywana jest bardzo wytrzymała guma chirurgiczna. Dzięki temu pociski są z niej wystrzeliwane z większą prędkością. Proce myśliwskie są ciężkie. Są jednym z narzędzi, które można wykorzystać w obronie własnej.

Czy na procę trzeba mieć zezwolenie?

Proca ma tę ogromną zaletę nad innymi rodzajami broni, że na jej zakup i używanie nie są potrzebne żadne zezwolenia. Śmiało można kupić każdy rodzaj procy, także myśliwską, bez konieczności wykonywania badań i uzyskiwania zezwoleń tak, jak ma to miejsce w przypadku innych rodzajów broni.

Nikt nie bawi się dzisiaj w samodzielne wykonywanie procy. Ci, którzy chcą pobawić się na świeżym powietrzu procą mogą ją dzisiaj bez trudu kupić. Proce – sportowe, wędkarskie, myśliwskie – są sprzedawane bez żadnych zezwoleń. Prosta budowa procy sprawia, że jest wciąż mnóstwo osób, które są nią mocno zafascynowane.

Autor artykułu

Sklep z militariami bron.pl

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.