Najpopularniejsze zastosowania opakowań termoformowalnych

Producenci opakowań z tworzywa sztucznego coraz częściej korzystają z nowoczesnych technologii, które pozwalają przyspieszyć proces produkcji i znacząco zredukować koszty. Jedną z najchętniej stosowanych technologii, nie tylko w branży spożywczej, jest termoforming. Na czym polega? Gdzie można znaleźć opakowania powstałe w tej technologii? Sprawdziliśmy!

Produkcja opakowań do żywności od kuchni

Z czego powstają opakowania do żywności, z którymi spotykamy się na co dzień zarówno w małych sklepach, jak i dużych supermarketach? Czy są wykonywane z bezpiecznego dla zdrowia materiału? To pytania, które pojawiają się w głowach coraz bardziej świadomych konsumentów. Uspokajamy! Zanim pojemniki trafią do sprzedaży, a stamtąd do koszyków klientów, muszą uzyskać odpowiednie certyfikaty wymagane przez polskie i unijne prawodawstwo. Produkcja opakowań do żywności to proces wymagający odpowiedniego doświadczenia, unikalnego know-how oraz nowoczesnego zaplecza produkcyjnego i technologicznego.

Czym jest termoforming?

Termoforming to proces produkcji opakowań za pomocą termicznego i ciśnieniowego formowania folii PP, PET czy PS. Sztywna folia zostaje podgrzana do odpowiedniej temperatury, a następnie ukształtowana w automatycznych lub półautomatycznych termoformierkach.

Zalety termoformowania

Nowoczesne technologie, takie jak termoforming, zrewolucjonizowały produkcję opakowań do żywności. Wykorzystanie wysokiej jakości plastiku (np. polipropylenu lub polistyrenu HIPS o zmodyfikowanej udarności) ułatwia proces transportu i przechowywania artykułów spożywczych. Termoforming stanowi alternatywę dla produkcji opakowań za pomocą wtryskiwania. To proces, który jest stosunkowo tani i wysokowydajny. Opakowania powstałe za pomocą tej metody charakteryzują się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć czy promieniowanie UV. Przechowywana w nich żywność (np. nabiał, lody czy wyroby garmażeryjne) zyskuje dłuższy termin przydatności do spożycia, co pozwala znacząco ograniczyć ilość marnowanej żywności. Opakowania z tworzywa sztucznego po zużyciu mogą zostać przetworzone i ponownie wykorzystane, co ma ogromne znaczenie dla osób, którym szczególnie zależy na ochronie środowiska.

Gdzie można spotkać opakowania powstałe w technologii termoformowania?

Opakowania powstałe w procesie termoformowania są wykorzystywane m.in. w cukiernictwie (opakowania do ciast i ciasteczek, tacki do tortów, a także wkłady do bombonierek). Z folii PP lub PS powstają także jednorazowe kubki i wieczka wykorzystywane w kawiarniach i restauracjach, opakowania do warzyw i owoców oraz produktów sypkich. Termoforming wykorzystuje także branża cateringowa – technologia ta jest stosowana do produkcji jednorazowych pojemników na żywność dowożonych do domu klienta.

Ale termoforming to technologia popularna nie tylko w branży spożywczej! Opakowania z odpowiednio uformowanego tworzywa sztucznego można spotkać praktycznie wszędzie m.in. w przemyśle zabawkarskim czy reklamowym.

stark.pl
Artykuł powstał we współpracy z stark.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.