Jak chronić się przed komarami i innymi owadami?

Komary są uciążliwym problemem podczas podróży do krajów tropikalnych, a także w naszej strefie geograficznej. Dobrze poznać sposoby jak chronić się przed ich ukłuciami. Coraz więcej Polaków jeździ na wakacje do krajów znajdujących się e gorących strefach klimatycznych. Tam problemy dotyczące ukłucia tych owadów bywają bardzo problematyczne, ponieważ owady te przenoszą choroby pasożytnicze i są nośnikami zakażeń wirusowych.

Niestety wiele chorób przenoszonych przez owady powoduje ciężkie choroby tropikalne, takie jak denga, żółta gorączka (żółta febra) czy malaria. Niewiele chorób da się uniknąć przez szczepienia. W naszym kraju niedostępna jest np. szczepionka na japońskie zapalenie mózgu, a z malarią można walczyć za pomocą chemio profilaktyki.

Unikanie ukłuć komarów

Najważniejsze w walce z tym zagrożeniem jest unikanie ukłuć ze strony owadów. Można temu przeciwdziałać przez noszenie odpowiedniego ubrania, dokładne zabezpieczenie miejsca noclegowego oraz stosowanie środków owadobójczych i odstraszających (replementów). Trzeba sobie zdać sprawę, jak wieloma chorobami można się zarazić.

Komary poza wspomnianymi chorobami przenoszą także gorączkę Zachodniego Nilu i chikungunye. W Polsce poważne zagrożenie stanowią także kleszcze, które przenoszą boreliozę (choroba z Lyme), babeszjozę, riketsjozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Meszki mogą zarazić onchocerkozą, pluskwiaki chorobą Chagasa (trypanosomoza amerykańska), muchy tse-tse: śpiączką afrykańską (trypanosomoza afrykańska), a muchówki (ćmiankowate) leiszmaniozą. To oczywiście tylko niektóre z chorób, którymi można się zarazić podczas wymarzonego urlopu. Wielkie zagrożenie stanowi także trąd, tyfus plamisty, dżuma, ameba, ślepota rzeczna, choroba brudnych rąk i inne.

komary
komary

Repelenty i inne środki ochrony

Najmocniejszym na polskim rynku środkiem na komary tropikalne i europejskie oraz kleszcze jest Mugga Spray 50 % extra strong firmy Jaico. Czas zabezpieczenia tym preparatem (w zależności od warunków klimatycznych) wynosi do 9 godzin i jest przeznaczony dla osób od 18 roku życia. Środek ten można stosować bezpośrednio na odkryte części ciała oraz ubranie. Skuteczna ochrona związana jest z zastosowaniem aktywnej notyfikowanej przez Unię Europejską substancji czynnej deet 50 (N,N-Diethyl-3-methylbenzamide 500g/L). Produkt został skutecznie sprawdzony w klimacie subtropikalnym, tropikalnym i umiarkowanym europejskim. Mugga deet 50 łatwo się aplikuje, posiada eukaliptusowy zapach i jego konsystencja nie jest tłusta.

mugga
mugga

Środek doskonale sprawdzi się we wszystkich turystów wyjeżdżających w zagrożone regiony, a także ogrodników, rolników, żołnierzy, leśników, wędkarzy, survivalovców i harcerzy. Firma Jaico posiada w swoim sklepie wiele innych produktów skutecznych w walce z komarami, kleszczami i innymi owadami. Skuteczność produkowanych środków powstała dzięki współpracy z lekarzami, entomologami, podróżnikami do krajów tropikalnych i innymi specjalistami.

Dobrze jest zaopatrzyć się w sprawdzone i skuteczne środki, gdyż zakażenie się ciężkimi chorobami może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Także w naszym klimacie warto przeciwdziałać przeciw wielu poważnym chorobom, które przenoszą m.in. kleszcze.

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.