Dlaczego ochraniacze kolan są niezbędne nawet w sporcie amatorskim?

Dziś już nie powinien nas dziwić widok pracowników różnych zawodów, używających ochraniaczy kolan. Ów element odzieży ochronne, zwany niekiedy nakolannikami monterskimi, już na stałe wpisał się w zestaw akcesoriów ochronnych wielu dziedzin przemysłu budowlanego, elektroinstalatorstwa. Takowe ochraniacze kolan widzimy już także przy zwykłych pracach ogrodowych. Nie dziwmy się więc, iż ochraniacze kolan zainstalowały się jako trwałe akcesorium w wielu sportach – nawet tych uprawianych amatorsko.

Ochraniacze kolan – po co właściwie są używane poza sportem?

Oglądając amerykańskie produkcje wojenne, zauważymy, iż już od wczesnych lat 90-tych aktorzy odtwarzający role żołnierzy (Helikopter w Ogniu) w warunkach pola bitwy noszą specjalne ochraniacze łokci lub ochraniacze kolan, mocowane na spodniach BDU lub nawet z nimi zintegrowane, wszyte. W pierwszej wojnie w Zatoce Perskiej chyba wszyscy amerykańscy żołnierze, biorący bezpośredni udział w działaniach, mieli ochraniacze kolan.

Skąd ów element wyposażenia się wziął, skoro wcześniej nikt o nim nie pomyślał? Otóż odpowiedź jest dość prosta: badania laboratoryjne nad zachowaniem ciała ludzkiego w warunkach bojowych oraz rosnące niepokojąco, dane o zwiększonej urazowości stawów kolanowych i samych kolan, zmusiły niektóre firmy kontarktorskie (dostarczające broń i sprzęt dla armii amerykańskiej) do rozpoczęcia prac koncepcyjnych, by stworzyć optymalne ochraniacze kolan i innych newralgicznych części ciała.

Co niektóre dyscypliny sportowe mają wspólnego z armią lub przemysłem?

Rzecz jasna, specyfika działań militarnych, czy aktywność w zawodach niebezpiecznych, różni się w swym zasadniczym charakterze od sportów rekreacyjnych. Niemniej w każdym z tych przypadków dochodzi do, niekiedy tragicznych w skutkach, urazów łączeń kończyn górnych i dolnych. Ochraniacze kolan oferowane dla uprawiających jazdę rowerem górskim (tzw. mountain bike riding) czy skateboard, są niemalże obowiązkowe dla tych, którzy zdając sobie sprawę z możliwości upadków lub uderzeń o elementy trasy, chcą zminimalizować urazowość tych sportów. Podobną rolę odgrywają ochraniacze kolan zastosowane w nieco bardziej statycznych dyscyplinach, np. świetnie sprawdzają się podczas treningu cross-fit lub treningu przygotowującego do sportów siłowych. Jako przykład podajmy choćby ochraniacze kolan, zabezpieczające kolana podczas wykroków z przyklękiem, z kamizelką obciążeniową lub kettle-bellem.

Nowoczesny Sport
Sklep internetowy www.nowoczesnysport.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.