Jak wybrać idealną kurtkę softshell?

Moda na softshelle panuje nieprzerwanie od kilku lat i nic nie wskazuje na to, żeby ten stan miałby ulec zmianie. Wynalezienie tego rodzaju materiału zrewolucjonizowało rynek odzieży outdoorowej. Jeżeli chciałbyś zrzucić swoją starą kurtkę i wymienić ją na lepszy model, musisz najpierw przyjrzeć się, który jej wariant, będzie najlepiej dostosowany do twoich potrzeb.

Czy istnieje model uniwersalny?

Kurtka softshellowa tak wielką popularność zawdzięcza przede wszystkim swojej strukturze. Jest znacznie lżejsza od poprzedniczek, bardziej kompaktowa, a jej materiał jest elastyczny, dzięki czemu nie krępuje ruchów i sprzyja swobodnemu uprawianiu sportu na świeżym powietrzu. Jeżeli zatem szukamy uniwersalnej odzieży turystycznej w góry czy do biegania, to podstawowy dwuwarstwowy softshell sprawdzi się idealnie. Jego największą zaletą jest termoaktywność, zatem podczas wspinaczki lub truchtu nie zaznamy nieprzyjemnego uczucia zapocenia czy przegrzania organizmu. W ten sposób nie będziemy musieli się rozpinać czy schładzać, zdejmując z siebie kolejne warstwy odzieży.

Co ważne, taki wariant sprawdzi się też na co dzień w przestrzeni miejskiej. W takim środowisku również jesteśmy narażeni na częste zmiany temperatur. Wychodzimy na mróz, po czym wsiadamy do przegrzanego autobusu, aby po kilkunastu minutach znowu go opuścić – brzmi jak droga do szybkiego przeziębienia. W takich przypadkach kurtka softshellowa utrzyma poziom ciepła naszego ciała na tym samym zrównoważonym poziomie. 

Opcje dla wymagających

Na rynku istnieją także inne warianty softshelli. Jeżeli chcielibyśmy dodatkowo zabezpieczyć się przed obfitym deszczem, powinniśmy udać się do sklepu turystycznego i tam wybrać spośród modeli z dodatkową membraną. Obok nich znajdziemy także modele z grubszą warstwą polarową. Taka kurtka trekkingowa będzie idealna na większe mrozy oraz podczas uprawiania sportów zimowych. A może jesteś bardziej wymagający i szukasz czegoś na naprawdę wysokim poziomie? Z myślą o takich osobach powstały modele hybrydowe.

Zastosowanie różnych rodzajów materiału w odmiennych partiach kurtki pozwala wydobyć z niej wszystko co najlepsze. Zazwyczaj w takich przypadkach stosuje się kombinację wiatroszczelnej i wodoodpornej tkaniny umieszczonej na korpusie czy kapturze z elastycznymi wstawkami na ramionach, które zapewnią optymalną swobodę ruchu. 

Zwróć uwagę na detale

Podobno najmniejsze szczegóły wymagają największej uwagi, więc i w tym przypadku nie powinniśmy pomijać pewnych drobnych, na pozór nieistotnych elementów. Po pierwsze musimy pamiętać, że nasza odzież turystyczna musi być wykonana z jak najelastyczniejszego materiału. Przymierzając kurtkę, sprawdźmy, czy zapewnia odpowiednią swobodę i nie ogranicza naszych ruchów. Warto, aby miała także wszyte ściągacze z możliwością regulacji – najbardziej docenimy je w wietrzne dni. W specyfikacji kurtki znajdziemy informacje, czy materiał z którego jest wykonana, posiada impregnację lub dodatkowe powłoki.

Na pewno zwiększy to jej żywotność, a także uodporni przed zabrudzeniami, zmechaceniem czy uszkodzeniami. Z przodu i z tyłu materiału powinny być także umieszczone elementy odblaskowe. One sprawią, że będzie można być bardziej widocznym podczas wspinaczki po zmierzchu czy uprawiania wieczornego joggingu. Jeżeli do wyboru kurtki softshellowej podejdzie się z należytą skrupulatnością, to będzie można cieszyć się tą inwestycją przez długie lata.

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.