Gliwicka “wieża Eiffla”

Kiedy jedziemy którąkolwiek drogą w pobliżu Gliwic zauważamy z daleka wysoką konstrukcję wyraźnie górującą nad innymi budynkami miasta. Kształtem przypomina nieco słynną wieżę z Paryża. Gdy podjedziemy bliżej przekonamy się oczywiście, że podobieństwo jest tylko częściowe mimo to warto więcej dowiedzieć się o tym miejscu ogromnie ważnym w historii i to całego świata.

Prowokacja 1939 roku

Drewniana wieża jest jednym z elementów radiostacji, która powstała tu w latach 30 – tych ubiegłego stulecia. W sierpniu 1939 roku niemieccy prowokatorzy dokonali tu napadu i udając Polaków wypowiedzieli do radiowych mikrofonów zdanie: “Uwaga tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w polskich rękach.” To wystarczyło jako pretekst do wywołania II wojny światowej. Warto bowiem wiedzieć, że wtedy Gliwice były miastem granicznym ale znajdowało się po stronie niemieckiej. Hitlerowcy jako “napadnięci” rozpoczęli wojnę broniąc się przed atakiem ze strony polskiej.

Muzeum

Radiostacja gliwicka przed II wojną światową mieściła się w dwóch budynkach. W jednym z nich przy ulicy Tarnogórskiej (obok wieży) znajduje się obecnie niewielkie muzeum, w którym możecie zobaczyć urządzenia rozgłośni z tamtych lat. Jest to jeden z kilku oddziałów Muzeum w Gliwicach. Wstęp jest tani, ale w niektóre dni tygodnia można zwiedzać bezpłatnie. Budynek drugi, z którego sygnał był mocniejszy i docierał dużo dalej znajdował się w innym miejscu oddalonym o kilka kilometrów (dziś na ulicy Radiowej) został przerobiony na szpital.

Pomiędzy wieżą, a budynkiem muzealnym możecie pobawić się urządzeniami eksperymentalnymi ukazującymi zasady rozchodzenia się dźwięków.

urządzenia w muzeum
urządzenia w muzeum

Najwyższa drewniana wieża w Europie

Maszt w Gliwicach jest najwyższą drewnianą konstrukcją w Europie. Powstał w firmie Lorenz AG z Berlina w roku 1935. Na szczyt prowadzi 365 szczebli drabiny. Najwyższy podest znajduje się na wysokości 109 metrów i podobno przy dobrej widoczności widać z niego Tatry. Niestety turyści nie mogą tego sprawdzić bowiem wstęp na górę nie jest możliwy.

Radiostacja w Gliwicach
Radiostacja w Gliwicach

Co jeszcze zobaczyć warto w Gliwicach?

Jeśli będziecie w mieście koniecznie zajrzyjcie do Palmiarni Miejskiej. Pospacerujcie po ładnym Rynku z ratuszem. Warto zwiedzić katedrę, Zamek Piastowski i Muzeum w Willi Caro. Jeśli chcielibyście popatrzeć na miasto z góry jest to możliwe z wieży kościoła Wszystkich Świętych. Niestety tylko w sezonie letnim oraz wyznaczonych dniach i godzinach bo na górę idzie się z przewodnikiem.

Wszystkim miłośnikom wycieczek polecamy stronę https://turystycznepropozycje.pl/

Znajdziecie tam sporo pomysłów na wycieczki w wielu różnych regionach naszego kraju

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.