Gdzie Polacy spędzają wakacje 2020?

Ograniczenia związane z koronawirusem dały się we znaki wielu Polakom. Nasze budżety domowe zostały nadszarpnięte, a strach związany z wyjazdami za granicę wydaje się nie odpuszczać. Jak w takim razie prezentują się plany wakacyjne Polaków? Gdzie spędzamy wakacje w tym roku?

Czy Polacy rezygnują z wakacji 2020?

Do niedawna tematem numer jeden w mediach oraz polskich domach był koronawirus. Plany wakacyjne wielu z nas stanęły pod znakiem zapytania. Rozpoczął się etap odwoływania rezerwacji lub przekładania terminów nie tylko wyjazdów zagranicznych, ale także podróży po Polsce. Stopniowe znoszenie ograniczeń umożliwiło najpierw swobodne podróżowanie od 20 kwietnia, a także otwarcie hoteli i miejsc noclegowych od 4 maja. Później nastąpił czas otwarcia granic dla swobodnego ruchu turystycznego, a rząd zrezygnował z obowiązku 14-dniowej kwarantanny po powrocie z zagranicy. Dzięki temu otworzyły się przed nami nowe możliwości, a izolacja wpłynęła na jeszcze większe zainteresowanie podróżami.

Mamy dość siedzenia w domu. Chcemy przede wszystkim odpocząć i spędzić czas blisko natury. Nie rezygnujemy z podróżowania, a część osób wyjechało na krótkie urlopy już w czerwcu! Jak prezentują się wakacyjne plany Polaków?

Jakie kierunki w Polsce cieszą się największym zainteresowaniem?

Okazuje się, że wielu Polaków podjęło decyzję o spędzeniu urlopu aktywnie poza miejscem zamieszkania. Można się jednak domyślać, że większą popularnością cieszą się miejscowości znajdujące się w Polsce. Taką tezę potwierdzają również badania przeprowadzone przez Polską Organizację Turystyczną. Okazuje się, że aż 87% respondentów podjęło decyzję o spędzeniu wakacji w Polsce. Jakie kierunki cieszą się największym zainteresowaniem? W czołówce znajdują się przede wszystkim: góry z wynikiem 34% badanych oraz morze, które wybiera 27% respondentów. Może dziwić fakt, że w tym roku więcej osób zdecydowało się na wypoczynek w górskich miejscowościach. Zazwyczaj to morze dominowało w planach Polaków. Być może część z nas uznała, że nadmorskie plaże będą zatłoczone i stąd wynika większe zainteresowanie górami.

Na trzecim miejscu znalazły się wyjazdy nad spokojne jezioro. Taką decyzję zadeklarowało aż 16% ankietowanych. Bez wątpienia dla każdego z nas najważniejszy jest spokój i bliskość z naturą. Dużym zainteresowaniem cieszą się parki narodowe. Coraz więcej osób szuka informacji na temat takich miejsc jak: Tatrzański Park Narodowy, Puszcza Białowieska, Pustynia Błędowska. Chcemy poznawać miejsca w Polsce i obawiamy się wyjazdów zagranicznych.

Czy wakacje za granicą mogą być bezpieczne?

Port lotniczy w Lublinie zlecił przeprowadzenie badania dotyczącego wyjazdów zagranicznych Polaków. Wyniki okazały się miażdżące. Niemal połowa ankietowanych zrezygnowała z lotów za granicę. Oprócz tego 10% badanych zamierza podjąć decyzję o rezygnacji. Najczęstszym powodem takiej sytuacji jest strach przed koronawirusem czy też obawa przed ponownym zamknięciem granic. Z drugiej strony kuszą atrakcyjne ceny wyjazdów zagranicznych. Natomiast w polskich miejscowościach widać duży wzrost cen w restauracjach czy barach. Dlatego pojawia się pytanie, czy wakacje za granicą mogą być bezpieczne? Każdy z nas zdaje sobie sprawę, jak ważne są aktualnie higiena i ostrożność. Nie inaczej jest również w zagranicznych ośrodkach wypoczynkowych.

Pamiętajmy jednak, aby przed wyborem miejsca podróży sprawdzić, jak wygląda sytuacja epidemiczna w konkretnym kraju. Może się również okazać, że kraje różnią się obowiązującymi przepisami i ograniczeniami. Dlatego powinniśmy poszukać informacji na temat liczby zakażonych i zdecydować, czy warto podejmować ryzyko.

Jak wygląda sytuacja finansowa Polaków po koronawirusie?

Warto również wspomnieć o sytuacji finansowej Polaków. Tematem tym zajęła się instytucja BIG InfoMonitor. Okazuje się, że aż co trzeci badany stracił część swoich dochodów. Z kolei co dwudziesty został ich całkowicie pozbawiony. Bez wątpienia będzie to miało duże znaczenie podczas wyboru kierunku wakacyjnych podróży. Rezygnacja z wyjazdów zagranicznych może wynikać również z sytuacji ekonomicznej. Za polskimi miejscowościami turystycznymi przemawia natomiast odległość, poczucie większego bezpieczeństwa, a także możliwość otrzymania dofinansowania od rządu.

Jak sfinansować wakacje 2020?

Bon turystyczny to dodatkowy zastrzyk gotówki na realizację marzeń wakacyjnych i ferii zimowych. Każdy, kto otrzyma bon, będzie mógł z niego opłacić pobyt w hotelu, ośrodku wypoczynkowym lub innym miejscu turystycznym. Dodatkowe wsparcie finansowe w wysokości 500 zł będzie ważne aż do marca 2022 roku. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie wszyscy otrzymają takie dofinansowanie. Jest ono przeznaczone wyłącznie dla rodzin z dziećmi. Jeżeli nie posiadamy dzieci, nie zostaniemy zaliczeni do grupy beneficjentów bonu turystycznego 500 zł na wakacje. Warto również zwrócić uwagę, że nie każdy ośrodek wypoczynkowy udostępnia możliwość zapłaty bonem. Zanim zarezerwujemy termin, upewnijmy się, że zostanie on zaakceptowany. Szczegółową listę przedsiębiorców można znaleźć na stronie rządowej dedykowanej bonom turystycznym.

Jeżeli nie jesteśmy beneficjentami programu wprowadzonego przez rząd, można pomyśleć o niewielkiej pożyczce. Dzięki rozłożeniu zakupu wakacji na raty ułatwimy sobie sfinansowanie wypoczynku i dostosujemy miesięczny wydatek do budżetu domowego. Pamiętajmy jednak, aby korzystać z tej możliwości odpowiedzialnie!

Artykuł został opracowany przez specjalistów z pozyczkowy-portal.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.