Dolny Śląsk: idealny kierunek na weekend

Trwa obecnie lato, a wraz z tym pora na weekendowe wyjazdy. Idealny kierunek to Dolny Śląsk. Oto nasze propozycje na weekendowe wojaże po Dolnym Śląsku.

Wrocław

Pobyt na Dolnym Śląsku warto rozpocząć od Wrocławia, czyli stolicy regionu. Na turystów czeka tutaj mnóstwo zabytków. Do tych, które koniecznie należy zobaczyć należą: Ostrów Tumski z katedrą pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela, Rynek i Ratusz, Panorama Racławicka. We Wrocławiu warto odwiedzić także ogród zoologiczny. Stolica Dolnego Śląska to idealne miejsce, aby uczynić z niego punkt wypadowy na szlak wiodące śladem piastowskich zamków Jest to o tyle dogodne rozwiązanie, gdyż w mieście nie brakuje apartamentów na wynajem. Nie ma problemów, aby wynająć jeden z nich tylko na weekend.

Zamek Książ

To jedna z najpotężniejszych warowni nie tylko na Dolnym Śląsku, ale na terenie całej Polski. Położony bardzo blisko Wałbrzycha nazwany został Perłą Dolnego Śląska. Zamek w Książu wiele razy zmieniał swoich właścicieli. Najdłużej, bo od XVI wieku aż do lat 40. ubiegłego wieku, pozostawał własnością rodu Hochbergów. Zamek Książ początkowo był obronną warownią, z czasem został zamieniony w piękną książęcą rezydencję. Z dawnego blasku pałacowych wnętrz do naszych czasów pozostało jednak niewiele. W 1941 roku zamek skonfiskowali Niemcy, zarządzała nim organizacja Todt.

Znajdujące się na zamku dobra zostały rozkradzione. Zniszczeniu uległy także jego wnętrza. Zamek miał się bowiem stać kolejną kwaterą Adolfa Hitlera. To czego nie zdążyli zniszczyć naziści, zniszczyły wojska radzieckie, które stacjonowały w nim po zakończeniu II wojny światowej. Zamek nie odzyskał dawnej świetności, udało się odnowić zaledwie kilka
komnat. Wśród nich jest okazała Sala Maksymiliana. Turyści, którzy przyjadą do Książa, mogą zwiedzić zamek wybierając jedną z proponowanych tras:

  • Od tajemnic Piastów do II wojny światowej;
  • Książ barokowy;
  • Szlakiem Daisy.

Zamek Chojnik

Zamek na górze Chojnik zachował się niestety tylko w postaci dobrze zachowanych ruin. Z zamkiem związana jest legenda o spadających w przepaść Tatarach, którzy usiłowali w XIII wieku zdobyć warownię. Przepaść nazywana jest Piekielną Doliną, z której wciąż słychać rżenie koni i jęki rannych. Dla turystów udostępniono między innymi zamkową wieżę. Trud wspinaczki wynagrodzą nam rozciągające się z niej widoki.

Nie tylko zamki

Szlak zamków piastowskich to nie jedyne atrakcje Dolnego Śląska. Szczególną popularnością nie tylko wśród mieszkańców Wrocławia cieszą się wycieczki na górę Ślężę. Wyprawa jest idealna nawet dla rodzin z dziećmi. Ślęża to bardzo niewielka góra, wznosi się zaledwie na wysokość 718 metrów n. p. m. Zgodnie z legendą pod nią ma znajdować się wejście do piekła. Zwiedzając Dolny Śląsk warto poświęcić kilka godzin na odwiedzenie twierdzy Srebrna Góra. To jedyna w naszym kraju twierdza górska. Turyści są oprowadzani po terenie twierdzy przez przewodnika ubranego w strój z epoki, czyli z okresu wojen napoleońskich. Jest otwarta dla turystów przez cały rok.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.