Najpiękniejsze miejsca na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk to jeden z najpiękniejszych rejonów w Polsce, chociaż wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Miejsc wartych do zwiedzenia w tej okolicy jest całkiem sporo. Są to zamki, twierdze, kopalnie czy malownicze wzniesienia, a więc każdy powinien znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Co zwiedzić na Dolnym Śląsku?

Góra Ślęża

Ta samotna góra stanowiła kiedyś ośrodek kultu pogan. Dzisiaj można z niej podziwiać Wrocław i okolice. Na szczyt prowadzą trzy szlaki o długości od 45 do 2 godzin. Na górze funkcjonuje niewielkie schronisko.

Świdnica

Warta odwiedzenia jest także Świdnica. To jedno z piękniejszych miast w rejonie. Pięknie prezentuje się tamtejsza starówka. Będąc na miejscu można odwiedzić wieżę ratuszową (za darmo) oraz gotycką katedrę czy wpisany na listę UNESCO Kościół Pokoju. To nie jedyne zabytki Dolnego Śląska. Ze Świdnicy dotrzeć można szybko do podziemnego kompleksu RIESE czy zamku Książ.

Podziemne miasto Osówka

To jeden z kilku elementów podziemnego kompleksu RIESE. Do dzisiaj nie wiadomo czy miał on być podziemnym miastem, schronieniem przed bombą atomową czy fabryką broni. Kompleks jest ogromny, a jednym z jego najciekawszych elementów jest właśnie Osówka.

Twierdza Srebrna Góra

Niewiele osób wie, że to największa górska twierdza w Europie. Obiekt można zwiedzać z przewodnikiem poznając historię tego miejsca. Warto zajrzeć nie tylko do twierdzy, ale i położonej nieopodal malowniczej miejscowości Srebrna Góra.

Złoty Stok

To niewielka miejscowość położona tuż przy graniczy z Czechami, ale zwiedzać można tam sporo. Znajduje się tam m.in. stara kopalnia złota. Udać się można na podziemny spływ wodą, zwiedzić Średniowieczny Park Techniki itd.

Góry Stołowe

To zdecydowanie jedno z najpiękniejszych pasm górskich w Polsce. W Górach Stołowych kręcono m.in. Opowieści z Narnii. Szczególnie efektownie wygląda labirynt błędnych skał, gdzie jednak w sezonie turystycznym zwiedzających jest sporo.

Kłodzko i Polanica Zdrój

W Kłodzku podziwiać można Most Świętego Jana czy Twierdzę Kłodzką. Warta uwagi jest też podziemna trasa turystyczna. Podobnie jak Polanica Zdrój są to miejscowości typowo uzdrowiskowe. W Polanicy znajduje się piękny park zdrojowy. Poza tym zwiedzić można nowoczesny tor saneczkowy.

Zamek Książ

To jeden z większych i zarazem najpiękniejszych zamków w całej Polsce. Obiekt można zwiedzić w ciągu dnia lub nocą. Pięknie prezentuje się również olbrzymi park ze starymi rododendronami. W tym miejscu często odbywają się ciekawe pokazy i eventy.

Starościńskie Skały

To grupa efektownych form skalnych położonych w Rudawskim Parku Krajobrazowym. Niektóre z nich osiągają wysokość nawet 20 metrów. Na jednej z nich znajduje się platforma widokowa. Co ciekawe, to miejsce dość mało popularne i nieznane wśród turystów, a szkoda.

Rudawy Janowickie

Niewiele osób wie, że znajduje się tam piękny pałac. Całość jest odrestaurowana. W najbliższej okolicy znajdują się słynne skałki Sokoliki oraz malownicze torfowiska. W położonych nieopodal Mysłakowicach podziwiać można domki tyrolskie.

Zamek Chojnik

To najwyżej położony zamek w kraju. Wieńczy on wysoką liczącą 150 metrów granitową skałę. Całość utrzymana jest w stylu renesansowym. W Chojniku często odbywają się efektowne pokazy bractw rycerskich i nie tylko.

Jaskinia Niedźwiedzia

Jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce znajduje się właśnie na Dolnym Śląsku. Odkryto ją przypadkowo w roku 1966 i od tej pory cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony turystów. Ciekawie prezentują się stalaktyty i namuliska powstałe w okresie ostatniego zlodowacenia. W jaskini żył dawniej lew jaskiniowy praz niedźwiedź jaskiniowy. Nieopodal jaskini w Kletnie znajduje się Muzeum Ziemi ze skamieniałym gniazdem z jajami dinozaura.

Największe atrakcje Dolnego Śląska

Dolny Śląsk to jedno ze zdecydowanie ciekawszych miejsc w Polsce biorąc pod uwagę zabytki i atrakcje turystyczne – zobacz: https://pozwiedzane.pl/wroclaw/dolny-slask-atrakcje-co-zwiedzic-w-wakacje-weekend-majowke/. W tym rejonie znajdzie się coś zarówno dla miłośnika historii, jak i przyrody w najpiękniejszym wydaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.