Co warto zobaczyć w Gdańsku i okolicach?

Gdańsk w głównej mierze kojarzy nam się z zabytkowymi, pozłacanymi kamienicami i fontanną Neptuna umieszczoną na starym mieście. Nie są to jednak wszystkie atrakcje, które magiczny Gdańsk ma nam do zaoferowania. Jak na prawdziwego turystę przystało, będąc w Gdańsku należy w pierwszej kolejności “zaliczyć” popularne atrakcje turystyczne, takie jak Ulica Długa, Zielona Brama czy Stary Żuraw. Kiedy już jednak znudzą nas tłumy na starym mieście, warto nieco zboczyć z trasy i przejść się brukowanymi uliczkami miasta, odkrywając nowe nieznane zaułki. W Gdańsku oraz jego bliskiej okolicy istnieje również wiele atrakcji, które są nieco mniej znane, ale zdecydowanie bardzo ciekawe i godne obejrzenia.

Nietypowe atrakcje Gdańska

Pierwszą propozycją i świetną przygodą dla fanów sportu jest zwiedzanie stadionu, który wybudowany został na Mistrzostwa Europy 2012 roku. Stadion ten już z daleka prezentuje się fenomenalnie, a możliwość przechadzki po miejscach, w których gościli najlepsi piłkarze świata jest ekscytującym przeżyciem. Zwiedzanie z przewodnikiem umożliwia zobaczenie m.in. szatni, tarasów widokowych, a także wyjścia na ławkę rezerwowych. Dla odważnych stadion posiada również specjalną ofertę, a mianowicie przejazd tyrolką z jednego końca dachu na drugi.

W Gdańsku możemy odwiedzić także urocze parki, takie jak na przykład Park Oliwski. Można tam odpocząć na jednej z ławeczek lub przespacerować się labiryntem alejek podziwiając eleganckie kompozycje kwiatowe. W parku znajduje się również palmiarnia z egzotycznymi roślinami. Po wizycie w parku można odwiedzić również malowniczy ogród zoologiczny z ogromną ilością gatunków zwierząt.

Kolejną nietypową atrakcją w Gdańsku jest również Westerplatte, czyli port który stał się symbolem rozpoczęcia II wojny światowej. Na Westerplatte można oglądać różnego typu pamiątki wojenne w tym także sprzęt używany podczas wojny (czołgi, działa itp.), a także “przeżyć” ostrzelanie w jednym z pozostałych na terenie muzeum bunkrów. Symbolem Westerplatte jest widoczny z daleka, majestatyczny Pomnik Obrońców Wybrzeża.

Atrakcje w okolicy

Odwiedzając Gdańsk, warto wybrać się również na zwiedzanie okolicy. W pobliskiej Gdyni znajduje się wiele ciekawych atrakcji, które mogą spodobać się całej rodzinie.
Pierwszą z nich, która przypadnie do gustu szczególnie dzieciom, jest Centrum Nauki Experyment. Stworzone jako jedno z pierwszych w Polsce miejsce, które łączy interaktywne wystawy i nowoczesne technologie pozwalając tym samym zrozumieć skomplikowane zjawiska przyrodnicze zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom.

Inną ciekawą rodzinną atrakcją jest Akwarium Gdyńskie, gdzie zgromadzono wystawy z różnorodnymi gatunkami roślin i zwierząt morskich. Można podziwiać tam rafy koralowe, koniki morskie, żółwie i wiele innych. W Akwarium dowiemy się również nieco więcej o Morzu Bałtyckim oraz jego ukształtowaniu. Będąc w Gdyni warto też zajrzeć do portu, gdzie zacumowane są dwa statki muzea. Jeden to wojskowy ORP Błyskawica, a drugi to piękny biały żaglowiec Dar Pomorza. Oba zwiedzać można z przewodnikiem. Do portu w Gdyni często przypływają także różne statki wycieczkowe, które stanowią swego rodzaju atrakcję. Cały port oglądnąć można wybierając się na godzinną wycieczkę po porcie łodzią.

Jak widać w Trójmieście zdecydowanie nie da się nudzić. Każdy może wybrać tam interesujące dla siebie atrakcje i połączyć je ze zwiedzaniem “turystycznej klasyki”.

Autor artykułu
Artykuł powstał przy współpracy ze Stara Karczma

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.