Co warto zobaczyć w Warszawie?

Warszawa to piękne miasto, stolica Polski. Jest bogata w zabytki, większość z nich jest odbudowana, ponieważ podczas II wojny światowej 90 procent miasta zostało zniszczone. Odbudowa zajęła kilka lat, ale efekty są wyjątkowe. Warszawa to Zamek Królewski, Stare Miasto nazywane Starówką, Pałac Kultury i Nauki czy Pomnik Nike. To tylko przykładowe zabytki, ale koniecznie trzeba je poznać, obejrzeć, dowiedzieć się więcej o ich historii.

Wyjątkowy Zamek Królewski w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie jest barokowo-klasycystyczną budowlą, która ulokowana jest przy Placu Zamkowym 4 w stolicy. Obecnie jest to muzeum oraz miejsce reprezentacyjne. Kiedyś była to rezydencja książąt mazowieckich. W XVI wieku stała się siedzibą króla i Sejmu. W Zamku Królewskim są apartamenty i Sala Tronowa. Warto zajrzeć do Sali Senatorskiej, w której uchwalono Konstytucję 3 Maja, pierwszy akt prawny w Europie, a drugi na świecie. Ogrody są wyjątkowe, odtworzono je w stylu lat 20. i 30. XX wieku. Trawnik, kwiatowe rabaty, fontanny, labirynty zdobią to miejsce wyjątkowo. Na Placu Zamkowym co roku stawiana jest trzydziestometrowa choinka.

Pomnik Nike to druga wizytówka miasta

Nazywany jest pomnikiem Bohaterów Warszawy. Znajduje się przy ulicy Przejazd w Warszawie. Jego autorami są Marian Konieczny oraz Adam Konieczny. Półleżąca postać kobiety z mieczem nad głową i wzniesioną ręką robi wrażenie. Miecz waży aż 1000 kilogramów. Przewieziono go w dwóch częściach ze Śląska do Warszawy. Został odsłonięty 20 lipca 1964 roku na Placu Teatralnym. Pomnik upamiętnia wszystkich, którzy ponieśli śmierć podczas II wojny światowej, także uczestników Powstań w Gettcie Warszawskim i Powstania Warszawskiego.

Monumentalny Pałac Kultury i Nauki

Pod względem całkowitej wysokości jest to najwyższy budynek w Polsce. Właścicielem budynku jest miasto Warszawa. Był to dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego. Po upadku komunizmu w Polsce planowano zburzyć ten budynek, ale pozostawiono go nadal. W pałacu ulokowane są teatry, muzea, kina, siedziby instytucji państwowych. Przed wejściem głównym od strony ulicy Marszałkowskiej zostały ustawione dwie rzeźby – Adama Mickiewicza oraz Mikołaja Reja. Przeczytaj więcej o Pałacu Kultury i Nauki.

To tylko mały fragment Warszawy, ale warto od niego zacząć, aby później poznać inne ciekawe miejsca w stolicy.

Źródło: Wieści z Warszawy – portal informacyjny

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.