Bezpłatne polisy dla turystów to wyjątek?

Czasem w mediach pojawiają się informacje o bezpłatnych ubezpieczeniach dla turystów. Postanowiliśmy sprawdzić, które kraje i regiony oferują takie polisy.

Pandemia COVID-19 z całą pewnością odcisnęła bardzo duże piętno na turystyce międzynarodowej. Taka sytuacja jest szczególnie trudna dla krajów, które w dużej mierze opierają swoją gospodarkę właśnie na turystyce. Chodzi nie tylko o państwa rozwijające się, ale również o niektóre kraje Unii Europejskiej (m.in. Grecję, Włochy oraz Hiszpanię). Jednym z rozwiązań zachęcających turystów do przyjazdu mogą być darmowe ubezpieczenia medyczne.

Postanowiliśmy sprawdzić, które kraje oraz regiony oferują lub niedawno oferowały takie polisy. Taka lista nie jest długa. Nie można jednak wykluczyć, że z czasem darmowe polisy turystyczne staną się bardziej popularnym rozwiązaniem. Warto również przypomnieć, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego w pewnym zakresie również pełni rolę darmowej polisy turystycznej. Niestety, zakres działania EKUZ nie zawsze jest wystarczający. Ta sama uwaga dotyczy również ubezpieczeń turystycznych, które są oferowane razem z biletem.

Dominikana chciała skusić przyjezdnych darmowym leczeniem…

Po sprawdzeniu w Internecie informacji na temat darmowych polis turystycznych okazuje się, że do niedawna takie ubezpieczenie za darmo oferowała Republika Dominikańska. Program darmowego ubezpieczenia dla wycieczkowiczów odwiedzających ten kraj początkowo miał obowiązywać do 31 grudnia 2020 roku, ale później został wydłużony o kolejne 4 miesiące. To rozwiązanie zapewniało między innymi bezpłatną opiekę medyczną oraz darmowe leki. „Dominikański rząd pokrywał również koszty przełożenia lotu i dłuższego zakwaterowania w przypadku stwierdzenia COVID-19 oraz kwarantanny” – mówi Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Warto nadmienić, że Dominikana w celu zachęcania turystów wprowadziła liberalną politykę dotyczącą testów na COVID-19. Od września 2020 r. nie są one wymagane do wjazdu. Na początku bieżącego roku pojawiły się natomiast informacje o tym, że miejscowy rząd sfinansuje testy antygenowe dla turystów. Osoby wybierające się do Dominikany powinny śledzić bieżące informacje, bo może się okazać, że oferta darmowego ubezpieczenia medycznego została wznowiona. „Nie zmienia to jednak faktu, że przed wyjazdem do tak odległego i egzotycznego kraju warto wykupić dobre ubezpieczenie w jednym z rodzimych towarzystw” – komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Obecnie darmową polisę na COVID proponuje turystom Andaluzja

Aktualna oferta bezpłatnego ubezpieczenia turystycznego (medycznego) pochodzi m.in. z hiszpańskiej Andaluzji. Ten region mocno doświadczony przez epidemię COVID-19 oraz niedawny Sztorm Filomena pragnie zwiększyć zainteresowanie ze strony turystów. Dlatego w porozumieniu z ubezpieczycielem Europ Assistance Spain miejscowe władze oferują polisę pokrywającą skutki leczenia objawów COVID-19. Wspomniane ubezpieczenie zapewnia pokrycie m.in. następujących kosztów wynikających z infekcji koronawirusem:

  • kosztów hospitalizacji
  • wydatków na leki
  • kosztów zabiegów medycznych
  • wydatków dotyczących powrotu lotniczym ambulansem do krajów Europy i państw basenu Morza Śródziemnego
  • kosztów transportu na terenie Hiszpanii (z miejsca wypoczynku do szpitala i po hospitalizacji z powrotem)
  • wybranych kosztów dotyczących pogrzebu
  • kosztów przedłużonego pobytu w hotelu (również na skutek kwarantanny)

Opisywane ubezpieczenie obejmuje również członków rodziny turysty. „Trzeba jednak pamiętać, że darmowa polisa oferowana przez Andaluzję nie będzie działała w przypadku innych chorób niż COVID-19” – podkreśla Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Unijna karta EKUZ dla Polaków działa przez cały czas

W ramach uzupełnienia, eksperci porównywarki Ubea.pl zwracają uwagę, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego również pełni rolę zbliżoną do darmowej polisy. Nie należy jednak przeceniać znaczenia karty EKUZ i traktować jej jako zastępstwa dla odpłatnego ubezpieczenia turystycznego. Wynika to z kilku względów. Przede wszystkim, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia darmowe leczenie tylko w ramach publicznych systemów opieki zdrowotnej tych państw, które ją honorują. Mowa o krajach Unii Europejskiej oraz EFTA (Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu). Warto przypomnieć, że do państw EFTA zaliczamy obecnie Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię. „Na mocy brexitowych ustaleń, karta EKUZ jest wciąż respektowana także w Wielkiej Brytanii” – zaznacza Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl

Niezależnie od państwa honorującego Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, wspomniany dokument nie chroni przed koniecznością poniesienia takich samych wydatków, jakie obciążają ubezpieczonych obywateli. To oznacza np. konieczność pokrycia części kosztów hospitalizacji na zasadach identycznych, jak w przypadku osób ubezpieczonych przez lokalny system publicznej opieki medycznej. „Może się zdarzyć, że taki państwowy system będzie bardzo mocno obciążony na skutek epidemii COVID-19. Wtedy refundacja prywatnego leczenia zapewniana przez odpłatne ubezpieczenie turystyczne okaże się jeszcze bardziej użyteczna” – podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Źródło: porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Prosze wpisz swój komentarz!
Proszę podaj swoje imię/nick

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.