Nauczanie Ojca Aleksandra Woźnego

W czasach kiedy bardzo potrzebujemy dobrych przykładów pięknych i prostolinijnych ludzi często na własną rękę poszukujemy dobrych wzorców. W tych poszukiwaniach można natrafić na postać Ks. Aleksandra Woźnego, którego 110-tą rocznicę urodzenia obchodzimy w tym roku. Jego sylwetce oraz nauczaniu poświęcamy nasz dzisiejszy artykuł.

Krótka historia życia Ks. Aleksandra Woźnego

Ks. Aleksander Woźny przyszedł na świat w 1910 roku w małej wsi Uzarzewo w województwie wielkopolskim, a w 1933 roku, w wieku 23 lat, przyjął święcenia Kapłańskie. Rozpoczął pracę jako Wikariusz w Parafii Św. Stanisława Kostki, przy Katedrze Poznańskiej Św. Piotra i Pawła, a następnie w Borku Wielkopolskim w Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Aresztowany przez Niemców podczas II światowej wojny w 1940 roku był więźniem w obozach koncentracyjnych Buchenwald i Dachau. Po zakończeniu II wojny światowej został proboszczem Parafii św. Jana Kantego w Poznaniu. Rok 1950 przyniósł mu kolejne aresztowanie – tym razem przez komunistów, po którym przebywał przez 10 miesięcy w więzieniu. Jego życie Kapłańskie było służbą, zwłaszcza w udzielaniu sakramentu pokuty i pojednania. Kapłan zmarł 21 sierpnia 1983 roku, we wspomnienie św. Piusa X, którego mocno cenił.

Aleksander Woźny
Aleksander Woźny

Ks. Aleksander Woźny obecnie

Wiele osób, które ceniły Ks. Aleksandra Woźnego uważają, że był on osobą Świętą. W związku z tym przekonaniem 26 stycznia 2014 r. Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, uzyskawszy zgodę Stolicy Apostolskiej rozpoczął Proces Beatyfikacyjno-Kanonizacyjny. Na szczeblu Diecezjalnym ww. proces został ukończony pomyślnie w dniu 23 maja 2015 roku, a następnie dokumentacja została przekazana do Watykańskiej Kongregacji ds. Świętych. W Internecie można obecnie znaleźć wiele ciekawych nagrań i podcastów z kazań oraz rekolekcji Ks. Aleksandra Woźnego na portalach takich jak Facebook, YouTube oraz w serwisie Spotify. W swoich kazaniach kapłan poruszał taką tematykę jak: miłość Boża, pełnienie woli Bożej, przebaczenie, miłość do nieprzyjaciół, wolność, Miłosierdzie Boże, zawierzenie Bogu, dary od Boga, obecność oraz rola Maryi w Kościele.

Rekolekcje są dostępne na Stronie internetowej

Aleksander Woźny
Aleksander Woźny

Kilka prawd z kazań oraz rekolekcji Ks. Aleksandra Woźnego

  • Ks. Aleksander Woźny był cenionym rekolekcjonistą i spowiednikiem. Jego sposób mówienia jest prosty i trafiający w sedno. Kazania są oparte na Ewangelii, a porównania z codziennego życia pomagają zrozumieć sprawy Duchowe. Poniżej w kilku punktach przedstawiamy wybrane zagadnienia poruszane przez niego.
  • Kochać Boga to pozwolić Mu prowadzić się oraz działać tak, jak Sam chce. Do zjednoczenia z Nim może tylko On doprowadzić, a rolą człowieka jest to, aby pozwolić Mu działać.
  • Nie ma rzeczy oraz zdarzeń przypadkowych. Bóg działa w celu naszego uświęcenia i zjednoczenia z Nim. Trudności, które spotykamy w życiu także mogą i powinny temu służyć.
  • Przez łaskę uświęcającą stajemy się mieszkaniem Boga. Przez grzech śmiertelny dokonuje się eksmisja Boga z nas. Czasami człowiekowi może się wydawać, że Pan Bóg się wyprowadził z mieszkania w nas, ale tak naprawdę On się tylko ukrywa. Należy wtedy odkryć dlaczego tak jest – może z powodu zapraszania zbyt wielu gości lub zbyt małej ilości czasu, jaką Mu poświęcaliśmy? Pan Bóg chce być przez nas szukany i kochany.
  • Kiedy zabieramy się do nawrócenia i oczyszczenia, szatan będzie nas przekonywać, że nie jest to potrzebne.
  • W przypadku braku sił warto jest prosić o nie przez Najświętszą Marię Pannę.
  • Nawrócić się to znaczy zmienić dotychczasowe zdanie na takie, które będzie zgodne ze zdaniem Boga.

Zachęcamy do samodzielnego przesłuchania rekolekcji oraz podcastów z kazaniami ks. Aleksandra Woźnego na Stronie:

https://woznyaleksander.pl/

Podziel się swoją opinią lub może chcesz coś dodać do dyskusji?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.